Припливи і відливи в Чорному морі

Припливи і відливи в Чорному морі

Як відомо, будь-яке море або океан характеризуються таким явищем, як припливи і відливи, і Чорне море не є винятком. Однак, за рахунок декількох факторів, припливи і відливи тут досить слабо виражені. Чому це відбувається? Для початку, варто розібратися, звідки ж надходить вода для підживлення Чорного моря:

  • сімнадцять річок, що впадають в море, приносять 300 кубічних кілометрів рік,
  • вода, що проходить через Босфор - 200 кілометрів кубічних,
  • приплив через Керченську протоку становить близько 100 кубічних кілометрів,
  • опади - 250 кубічних кілометрів.

У той же час, щорічний вихід води через Босфорську протоку становить 400 куб.кл, близько 50 - через Керченську протоку, а також майже 400 кубічних кілометрів випаровуються протягом року. Треба сказати, що за історичними даними, за останні 30 років рівень води в Чорному морі знизився на цілих 2,5 метра.

Виходячи з відносної невеликої площі і глибини Чорного моря, а також ширини Босфору, Гібралтару і Дарданелл, океанічні приливні хвилі практично не надходять в чорноморський басейн. Самі по собі припливи і відливи залежать від тяжіння води до нашого супутника Місяця. Приливно-відпливна висота коливань води в Чорному морі становить 3-10 сантиметрів. Приплив залежить від маси води, притягиваемой до берега - чим вона більша, тим приплив буде вище. Найвищі приливні явища зафіксовані в вузьких океанічних затоках - там масштабна приливна хвиля несе величезну масу води до берега. Простіше кажучи, Чорне море просто недостатньо велике для того, щоб вода, рухаючись за Місяцем, відливала від одного берега і приливала до іншого.

Саме тому відпочинок на курортах Чорного моря є одним з найбільш комфортних і безпечних - хвилі практично ніколи не покривають собою пляжні території, залишаючи їх чистими і вільними.

<< попередня новина | наступна новина >>
Забронювати номер

Для перегляду сайту, оновіть версію вашого браузера!